Haber

ABD’de 11 Eylül saldırılarının kurbanları anıldı

YENİ ABD tarihinin en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçen 11 Eylül 2001 saldırılarının 22. yıl dönümünde, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Kongre’de düzenlenen törenlerle kurbanlar anıldı.

Büyük bir ABD bayrağının asıldığı Pentagon’da düzenlenen anma töreni, saygı duruşu ve milli marşın çalınmasıyla başladı, ardından saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri okundu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin burada yaptığı konuşmada, 11 Eylül saldırılarında Pentagon’da hayatını kaybeden 184 kişiye işaret ederek, “Her yıl bu günü anmak bizi üzüyor ve bunun için yapılabilecek hiçbir şey yok” dedi. düzelt.” Bu kelimeyi kullandı.

Austin, yıllar geçtikçe 11 Eylül 2001 olaylarının unutulduğunun hissedildiğini kaydederek, “Bilin ki, Savunma Bakanlığı’nın erkek ve kadınları bunu her zaman hatırlayacak. Kaybettiğimiz takım arkadaşlarımızın anısını her zaman onurlandıracağız. Kaybettiklerimizin anısına her zaman layık olmaya çalışacağız.” söz konusu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de 11 Eylül saldırılarını düzenleyen teröristlerin ABD demokrasisinden, anayasasından ve özgürlüklerinden nefret ettiğini belirterek, “Ülkemizi yok etmek istediler ama o gün ve sonrasında ABD bunu gösterdi. korkuya ve nefrete boyun eğmez.” dedi.

ABD Kongresi, 11 Eylül 2001’de ilk uçağın İkiz Kulelere çarptığı saat 08.46’da saldırıda hayatını kaybedenler için de saygı duruşunda bulundu.

11 Eylül 2001 saldırıları

11 Eylül sabahı New York, Manhattan adasında yer alan, şehrin sembol binaları olan İkiz Kulelere yönelik terör saldırılarıyla uyandı.

Newark, Boston ve Washington’dan kalkan, San Francisco ve Los Angeles’a giden 4 yolcu uçağının kaçırılmasının ardından Los Angeles’a giden American Airlines yolcu uçağı saat 08.46’da New York’taki İkiz Kuleler’in kuzey yönündeki binaya çarptı. Yerel zaman. vurmak.

Kuzey kulesi alevler içinde yanarken, kaçırılan bir başka United Airlines uçağı, ilk saldırıdan 17 dakika sonra saat 09.03’te canlı yayında güney kulesine çarptı.

İkiz Kuleler’e düzenlenen saldırıların ardından kaçırılan bir uçak daha ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına düştü.

Kaçırılan son uçak olan 93 sefer sayılı uçak, Pensilvanya’nın Shanksville kırsalında F-16’lar tarafından düşürüldü.

11 Eylül saldırıları sonucunda New York, Washington ve Pensilvanya’da uçakları kaçıran 19 saldırgan dışında toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti.

haberhaliliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu