Haber

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altı Tablo’dan Ayrılmasına Siyasi İsimlerden Tepkiler

Cumhurbaşkanlığı seçim tarihinin gündeme gelmesiyle birlikte Millet İttifakı’nın adayıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Geçen gün yapılan Altı Masa Toplantısı’nın ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den beklenmedik bir atak geldi. Güçlü bir çıkış yapan Akşener’in masadan ayrılmasının ardından siyasi isimlerden tek tek açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım devam ediyor. Tüm gözler, önceki gün yapılan Millet İttifakı olarak seçime girmek için hazırlanan Altı Masa toplantısındaydı.

Altı parti liderinin ortak aday çıkarması beklenen toplantının ardından yaşananlar siyaset dünyasının yeniden hareketlenmesine neden oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkan UYGUN Partisi lideri Merak Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı cumhurbaşkanlığına davet ederek Millet İttifakı’ndan ayrıldı.

Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a “Millet sizi göreve çağırıyor” sözleriyle seslendi.

İYİ Parti’nin bir dayatma dayatmak zorunda kaldığını belirten Akşener, “Görüş ve önerilerimiz kesin olarak reddedildi. Bu aşamada 6’lı masa ortak akıl platformu olmaktan çıktı.”

Akşener’in sürpriz saldırısının ardından yeniden aktif hale gelen gündemdeki siyasi isimlerden tek tek açıklamalar geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Akşener’in açıklamalarının hemen ardından videolu bir paylaşım yaptı.

‘Kıymetli millet, biz bu yola çıktığımızda hep Halil İbrahim’in sofrasından söz ettik. Çünkü ‘bu ülkenin bütün renklerini bu masaya davet etmeliyiz’ dediğim için, ‘aksi halde bu ülke kalkınmaz’ dedim. Türkiye’nin tüm renklerini birleştirerek kazanmak için yola çıktık. Tablomuz böylece genişledi. Çünkü amaç sadece ceberut sarayını göndermek veya değiştirmek değil, aynı zamanda yeni ve hoş bir Türkiye yaratmaktı. ‘Bu masaya oturmasın, bu masaya oturmasın’ diyerek bu ülkeyi toparlayamayız. Başkalarını küçümseyerek, yok sayarak Türkiye’yi değiştiremeyiz. Aslında 20 yıldır bu Türkiye’de yaşıyoruz. ‘Erdoğan gitsin, Erdoğancılık gelsin’, bu da olmayacak. Tarihi bir sorumluluğumuz var. İttifakımızın diğer ortakları medyada yer almıyor ve onlara hakaret etmiyor. Asla ittifakı zedeleyecek açıklamalar yapmaz. İttifak içinden oy toplamaya çalışanlarını görmedim. Her zaman bire bir vakalar, tekrarlayan saldırılar. Siyasi operasyonlarla ülkeyi yönetmeye talip olmayacağız. Hepimizin bir sorumluluğu var ve sorumlu davranacağız.

Akşener’in ‘dayatma’ açıklamalarına sessiz kalmayan DEVA Partisi de açıklamalarda bulundu.

”…Katılımcılık ve demokrasi kültürünün gereği olarak altı siyasi partinin tam mutabakatı temelinde çalışmalarımızı yürüttük. Hiçbir siyasi parti, siyasi duruşunun ve parti tabanının kabul etmeyeceği bir tavrı benimsemeye zorlanmadı. Karşılıklı saygıya dayalı böyle bir çalışma yönteminde, doğası gereği herhangi bir dayatmanın olmayacağı açıktır. Nezaket ve gerçeği yansıtmayan, sağduyuya dayanmayan suçlayıcı ifadeler gerçekleşmemiştir.’

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Bizim için Gelecek Partisi olarak Millet İttifakı bir kişinin başkanlığı, bir partinin iktidarı veya partiler koalisyonu değil, gücünü derin milli vicdandan, iki asırlık siyasi birikimin ve tecrübenin birikiminden alan toplumsal bir projedir. tarih.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da yazılı bir açıklama yaparak ‘yolumuza devam ediyoruz’ dedi.

“Dünkü son toplantımızda, her bir genel liderin imzasının ardından kamuoyu ile paylaştığımız ortak metnimizden de anlaşılacağı üzere, 28. TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ortak cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası hakkında ortak bir anlayışa vardık . Bu sayede görüşmemizde anlaştığımız gibi 6 Mart Pazartesi günü Saadet Partimizin rezidansında bir merkeze geleceğiz. Halkımız huzur içinde yatsın. Milletimize verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Biz de aynı inanç, kararlılık ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.’

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek bir açıklama yaptı.

Dün olduğu gibi inandığımız ve bildiğimiz yolda hatasız yürüyoruz. Ülkemizdeki her bir vatandaşımız için barış, refah, adalet ve demokrasi üretme inancı ve başarma inancıyla Millet İttifakı olarak çalışmalarımıza devam edeceğimizi aziz Türk milletine bir kez daha beyan ve taahhüt ederiz. Hiçbir vatandaş endişelenmesin. Her zaman birlikte başaracağız.’

Akşener’in davet edildiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesine aykırı hareket etmeyeceğimizi belirttik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarıyla birlikte yoluna devam etmesidir.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medyadan Mansur Yavaş gibi açıklamalarda bulundu.

“Millet İttifakı, halkımızın içinde bulunduğu sıkıntılı dönemde ağır bir sorumluluk üstlenerek, devleti etkin ve demokratik, toplumu barışçıl ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş siyasi bir birliktir. Milletimize çaresiz, ümitsiz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum. İttifak masasında irademizi temsil eden CHP’nin öz evladı ve Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletimizin arzuladığı birliktelik içinde eksilmeden büyüyeceğinden şüphem yoktur.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Akşener’in 6 Masa’dan ayrılmasının ardından Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

’12 ayda, 12 görüşmede en yakın ortağını, kendi belediye başkanını ikna edemedi; Milletimizi ikna edecek mi?’

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü de konuyla ilgili açıklamasını Twitter’dan yayınladı.

‘Akşener kendini CHP’ye ve muhalefete kayyum ilan etti… Pasaran yok!’

selcukluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu