Haber

Diplomatik kaynak: Türkiye, İsrail’le ‘geri dönüşü olmayan noktaya’ ulaşma niyetinde değil

Sputnik’e konuşan diplomat şunları söyledi: TürkiyeVe İsrailİki ülke arasındaki bağların yakın zamanda bir normalleşme sürecine girdiğini hatırlatarak şunları söyledi: Bir takım olumlu adımlar atıldı. Büyükelçi atamaları, enerji sektöründe ortak projeler ve Cumhurbaşkanımızın İsrail ziyareti için hazırlıklar yapılıyordu. Türkiye’nin bu ilişkilerdeki rolü geri dönüşü olmayan noktaya ‘ Ona ulaşmaya niyeti yoktu ve şimdi de ulaşmaya niyeti yok. Ancak oradaki (Gazze Şeridi’ndeki) aşırı zulmün boyutuna kayıtsız kalmamız mümkün değil.“dedi.

Ankara bir kez daha İsrail liderliğini dikkatli olmaya ve müzakere etmeye çağırıyorr”, dedi diplomatik kaynak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanAnkara’nın İsrail’i “savaş suçlusu” ilan etme niyeti ve hazırlıklarına ilişkin soruları ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın, Türkiye’nin İsrail’i ‘savaş suçlusu’ ilan etme niyeti ve hazırlıklarına ilişkin son açıklaması, İsrail tarafının Gazze’de sivillere yönelik gerçekleştirdiği zulmün gerçeklerine dayanmaktadır. Bütün bu deliller ve gerçekler toplandı ve toplanmaya devam ediyor. Bütün bu gerçekler uluslararası toplumun dikkatine sunulacaktır.”

Ankara Gazze’de uluslararası barış konferansıOrganizasyonu düzenlemeyi planladığını da belirten diplomat, Türkiye’nin birçok bölge ülkesinden destek aldığını ve bu konuda çalışmalar yürüttüğünü vurgulayarak, Sputnik’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sayın Erdoğan’ın açıklamasının ardından birçok bölge ülkesinden diplomatik kanallardan bu fikri destekledikleri yönünde mesajlar aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu yönde çalışmalar devam ediyor. Bu girişimi çok yakında hayata geçirmeyi umuyoruz.diye tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu