Ekonomi

Perakende Satış Hacmi Eylül’de Arttı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı perakende satış endekslerini açıkladı.

Buna göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,2 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,1 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,8 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,6 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 azaldı.

Perakende cirosu

Cari fiyatlarla perakende ciro Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 85,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 90,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 89,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 67,2 arttı.

Perakende ciro Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,1 arttı.

kocarliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu