Haber

YSK, cumhurbaşkanı adaylarının bağış ve yardım toplamak için döviz hesabı açabileceklerine hükmetti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı adaylarının bağış ve yardım toplamak için döviz hesabı açabileceklerine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, CHP YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun gönderdiği dilekçede, cumhurbaşkanı adaylarının bağış ve bağış toplamak amacıyla döviz tevdiat hesabı açıp açamayacaklarına ilişkin karar verilmesinin istendiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinde yardım.

Başvurunun incelendiği kararda, Cumhurbaşkanı Adaylarına Yapılacak Yardım ve Bağışlar ile Adayların Mal Beyannamelerine İlişkin Usul ve Esasları Belirten 201 Sayılı Genelge’ye göre adaylar, yalnızca vekil adayları tarafından bağış ve yardım alınabilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yabancı devletler, uluslararası kuruluşlar, tüzel kişilerden ve Türk vatandaşı olmayan gerçek kişilerden yardım ve bağış alamayacakları hatırlatıldı.

Kararda, bir kişinin adaylardan her birine yapabileceği nakdi yardım miktarının, en yüksek memura yapılan ödemenin aylık brüt tutarını geçemeyeceği vurgulandı. kabul edebileceklerini.

Bağış ve yardımların sadece seçim harcamaları için kullanılabileceğini hatırlatan YSK, cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların bağış ve yardım toplamak için 24 Mart 2012 tarihli Genelge’deki asılları çerçevesinde döviz hesabı açmalarını uygun gördü.

YSK’nın bu kararı, 201 Sayılı Genelge’ye “Kambiyo Yardım ve Bağışlar” başlığıyla eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu