Haber

Antalya ve İzmit’in Aronya kardeşliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediyesi’nin muhteşem meyve Aronia için yaptığı iş birliği, Konyaaltı ilçesine bağlı Doyran Mahallesi’nde kurulan “Aronya Kardeşlik Bahçesi” ile pekiştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bağışladığı 500 adet Aronia fidanı, İzmit Belediyesi’nden gelen heyetin katılımıyla toprakla buluşturuldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ziraat mühendisleri, geçtiğimiz ağustos ayında İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Aronia hasadı ve eğitim programına katıldı. Aronia fidanı hibesinin gerçekleştirildiği program kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediyesi arasında “Aronya Kardeşliği” ilan edildi. Hibe programının devamı olarak Konyaaltı ilçesi Doyran Mahallesi’nde tarımla uğraşan Muharrem Akman’ın bahçesinde “Aronya Kardeşlik Bahçesi” kuruldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi gruplarının katıldığı programda 500 Aronia fidanı toprakla buluşturuldu.

DEVAM ETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Bitkisel Üretim Şube Müdürü Saadet Tuğrul Ay, projeyi devam ettirmek istediklerini belirterek, “Eylül ayında aronia bitkisini 5 çiftçiye verdik. Aronia fidanı yetiştiriciliğinde bölgenin lideri olan İzmit Belediyesi’ne çiftçilerimizi gönderdik. Orada, uzman ziraat mühendislerinden Aronia ekiminin ayrıntılarını öğrendiler.”

ARONYA KARDEŞLİK BAHÇESİ KURULDU

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de bu konuda çok yardımcı olduğunu söyleyen Ay, şöyle konuştu; “İzmit Belediyesi ile ilişkilerimiz kapsamında “Aronia Kardeşlik Bahçesi” kuruyoruz. Doyran Mahallesi’nde yaklaşık 1200 metre rakımlı bir alana Aronia dikerek bu bahçede bu kardeşliği başlattık. Ayrıca diğer çiftçilere de örnek olmayı hedefliyoruz” dedi.

İYİ KARDEŞLİK

İki şehrin ortasındaki Aronya kardeşliğinin güzel geçmesini dileyen İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Şube Müdürü Dr. Mehmet Çetinkaya, “Kardeşliği ilan ettiğimiz bu bahçede tek dileğimiz üreticinin yüzü gülsün. Bahçemize ilk fidanlarımızı diktik. Muhittin Böcek başkanımıza böyle bir imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum. Beraber yaparız, güzel işler yüreğe bedeldir” dedi.

BAŞKANLARA TEŞEKKÜRLER

1997 yılından beri tarımla uğraşan Muharrem Akman, “Farklı ürünlere odaklanmak istedik. Büyükşehir Belediyesi sayesinde Aronia fabrikası ile tanışma fırsatı bulduk. Antioksidan değeri yüksek olan bu meyveyi yetiştirmek istedik. Desteklerinden dolayı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu